گیت چیست؟ چرا باید از Git استفاده کنیم؟

گیت چیست؟ چرا باید از Git استفاده کنیم؟

 

به عنوان طراح وب سایت ، شاید خیلی از وقت ها به تنهایی به طراحی و برنامه نویسی بپردازیم و پس از آن وب سایت را به سادگی بارگذاری و تست کنیم. این روش زمانی کاربرد دارد که ما پروژه ها کوچک اند و یکنفره انجام می شوند. اما اگر نیاز شود بطور تیمی بر روی پروژه کار کنید چطور؟ مخصوصا یک پروژه بزرگ با کلی فایل برنامه نویسی. قطعا مسئله پیچیده تر میشود ، نه؟ اینجاست که سرویسی به نام کنترل نسخه (Version Control) وارد میدان می شود.

چرا باید از یک نرم افزار کنترل نسخه استفاده کنیم؟

نرم افزار کنترل نسخه به شما اجاره می دهد تا نسخه های مختلفی از پروژه ی خود داشته باشید و گزارشی نیز از تغییرات اعمال شده بر روی پروژه به شما می دهد. با این سرویس به سادگی می توانید هر موقع که خواستید کد های قبلی را بازگردانید ، این امکان در زمانی که پروژه با مشکلی بزرگ برخورد کرده است بسیار کارآمد خواهد بود.

چطور از Git استفاده کنیم؟

برای استفاده از Git کافیه که مراحل زیر رو انجام بدید:

توی یکی از سایت های github (گیت هاب) یا gitlab (گیت لب) عضو بشید , هردو خدمات رایگان دارند. اما خدمات پولی هم ارائه میدهند.
بعد از عضو شدن توی این سایت ها کافیست نرم افزار گیت رو دانلود و نصب کنید, میتوانید از اینجا(کلیک کنید) اخرین ورژنش رو بگیرید و نصب کنید.
به سایتی که عضو شدین برید و یه پروژه جدید روی در آن ایجاد کنید. دقت کنید که پروژه هایی که توی github ایجاد میشن به صورت عمومی هستن و بقیه مردم میتونن به پروژه شما دسترسی داشته باشن و دانلودش کنن اما پروژه های روی gitlab میتونن خصوصی باشن و فقط اعضایی که مشخص میکنید(تیم برنامه نویسی شما) به فایل ها دسترسی داشته باشن یا اینکه عمومی باشند. (گیت هاب هم این امکان رو دارد ولی نیاز به هزینه دارد ?)
بعد از اینکه پروژه رو توی سایت ایجاد کردید حالا میتونید فایل های خودتون رو به پروژه اظافه کنید ? کافیه که روی کامپیوتر خودتون برید فولدر پروژه ی خودتون رو باز کنید و کلیک راست کنید و start git here (یا چیزی شبیه این هست) رو بزنید و دستورات زیر رو توش تایپ کنید:

کد:
git init
git remote add origin https://gitlab.com/xyz/yourproject.git
git add .
git commit
git push -u origin master

در دستورات بالا به جای اون لینکی که گذاشتم (همون که xyz داره) باید لینک پروژه ی خودتون که توی گیت لب یا گیت هاب ایجاد کردید رو بزنید. با اجرا کردن دستورات بالا فایل های روی کامپیوتر شما به سرور ارسال میشن حالا اگه فایل ها روی سیستم شما پاک بشه نگران از دست دادن پروژه خودتون نباشید با استفاده از دستور clone میتونید فایل های پروژه رو از سرور دریافت کنید:

کد:
git clone https://gitlab.com/xyz/yourproject.git

کافیه که یه پوشه جدید(new folder) ایجاد کنید و بازش کنید بعدش کلیک راست کنید و start git here (یا چیزی شبیه همین) رو بزنید و دستورات بالا رو توش تایپ کنید و کلید enter رو فشار بدید تا فایل های پروژه ی شما از سرور دریافت بشن و توی فولدری که ایجاد کردید قرار بگیرند.

 

قیمت : تومان

 

مشاهده و خرید فایل