سبک های طراحی لوگو قسمت اول

سبک های طراحی لوگو قسمت اول

شناخت سبک های مختلف طراحی لوگو برای ثبت برند و ایده بسیار ضروری است و هر طراح لوگو نیز باید سبک های لوگو را به خوبی بشناسد. هویت برند از لوگو سرچشمه میگیرد و بسیار مهم است که لوگو چه معنی دارد و اشاره به کدام برند دارد.

انواع سبک های لوگو عبارت اند از:

 1. لوگو تصویری (پیکتوگرام)
 2. لوگو نوشتاری (تایپوگرام)
 3. لوگو نمادین (مونوگرام)
 4. لوگو کلاسیک
 5. لوگو انتزاعی
 6. لوگو مسکات
 7. لوگو مینیمال
 8. لوگو های سه بعدی
 9. لوگو های ترکیبی

در ادامه مطلب درباره هر کدام از سبک های طراحی توضیح کوتاه میدهیم.

لوگو تصویری

لوگو تصویری (پیکتوگرام)

لوگو تصویری یکی از سبک های طراحی لوگو می باشد که یک تصویر عینی است که وقتی مخاطب آن را مشاهده می کند بلافاصله متوجه ایده شما می شود و به وضوع یکی از ویژگی های شرکت را برجسته می کند.

لوگو تصویری برای افرادی که زبان کشور شما هم نمی دانند بسیار قابل فهم است و یک لوگو ایده آل جهانی است که برای تمامی مردم معنی و مفهوم یکسان دارد.

لوگو تایپ

لوگو نوشتاری (تایپوگرام)

 تایپوگرام یا همان لوگو نوشتاری طرحی پرطرفدار بین شرکت های ایرانی هست که توسط متخصصین طراحی لوگو مورد استفاده قرار می گیرد. طراحان تایپوگرافی مطابق با نوع کسب و کار، سبک نوشتار متفاوتی را در نظر میگیرند و برخی آن ها طرح های پیچیده ای هستند که برای کاربر نیاز به درک بیشتری دارد.

این لوگو های پیچیده معمولا توسط کمپانی های بزرگ انتخاب می شوند که از نظر ظاهری بسیار ساده ولی از نظر مفهومی بسیار پیچیده باشند. معمولا طرح های ساده تر توسط کسب و کار های کوچک انتخاب می شوند و به دلیل نداشتن وقت کافی و بودجه کمتر لوگو تایپوگرافی ساده را انتخاب می کنند که به سادگی مخاطب آن ها را بشناسد.

مونوگرام

لوگو نمادین (مونوگرام)

لوگوهای نمادین یا همان مونوگرام یکی از سبک های لوگو هست که به زیبانی شناخته می شود و معمولا از یک یا چند حرف ابتدایی برند را برای طراحی لوگو انتخاب میکنند و حروف را به شکلی طراحی میکنند که مفهوم را به مخاطب برساند. اولین بار مونوگرام توسط یونانیان باستان انجام گرفته است.

کلاسیک

لوگو کلاسیک

لوگو کلاسیک در ظاهر بسیار شلوغ به نظر میرسد و کمتر در ذهن مخاطب می ماند. معمولا لوگو های کلاسیک برای مجموعه های باسابقه به کار می رود که عمر طولانی دارند و از قدیم معروف بوده اند. اما برای کسب و کارهای بزرگ امروزی کمتر شاید لوگو کلاسیک بوده ایم.

 

خب برای اینکه مطلب طولانی نشه بقیه سبک ها رو در قسمت بعد توضیح خواهیم داد

 1. لوگو انتزاعی
 2. لوگو مسکات
 3. لوگو مینیمال
 4. لوگو های سه بعدی
 5. لوگو های ترکیبی

این موارد برای قسمت بعدی مطلب با عنوان "سبک های طراحی لوگو قسمت دوم" آماده می شود.