همه چیز در باره سئو

همه چیز در باره سئو

تاکنون از سلسله مراتب نیازهای مازلو شنیده اید؟ این نظریه روانشناسی است که اساسی ترین نیازهای انسان (مانند هوا ، آب و ایمنی جسمی) را بر نیازهای پیشرفته تر (مانند عزت نفس و تعلق اجتماعی) در اولویت قرار داده است. سئو سایت نیز دقیقا بر همین مبنا می باشد. با رعایت یک سری سلسله مراتب همانند نیازهای مازلو شما می توانید دیگر نگرانی از بابت سئو سایت خود نداشته باشید. پس پیشنهاد می کنم با ما همراه باشید.
در این مقاله قصد داریم به طور کلی و از پایه به سئو نگاهی بیندازیم و برخی روش های موثر را برای سئو سایت معرفی کنیم.
 

سئو چیست؟

بهتر است  یک راست بروم سر اصل مطلب و یک تعریف بسیار ساده از سئو (SEO)برای شما بگویم. کلمه SEO از قرار گرفتن حروف اول کلمات Search Engine Optimization تشکیل شده است. در واقع سئو یعنی " بهینه سازی برای مو تورهای جستجو" به مجموعه‌ ای از تکنیک ها و دستورالعمل ها گفته می‌ شود که اگر سئو سایت  به‌ درستی انجام شود منجر به بهتر شدن جایگاه سایت در مو تورهای جستجو (به خصوص گو گل) و افزایش بازدید سایت و هدایت ترافیک بیشتر به سمت سایت شما می شود.
سئو مجموعه کار هایی هست که برای افزایش ترافیک سایت و رتبه موتور های جستوجوگر انجام می شود.ساده ترین راه های سئو عبارت اند از:
 • تولید محتوا عالی
 • بهینه سازی کلمات کلیدی
 • بک لینک ها
 • و دیگر روش ها

اهمیت سئو در چیست؟

فرایند سئو به گونه ای می باشد که باعث کمک به گو گل می شود تا سایت شما را شناسایی کرده، زمینه فعالیت  شما را تشخیص دهد و بر اساس کلمات کلیدی که مرتبط کرده اید سایت شما را در صدر نتایج جستجو نشان دهد. در واقع سئو به افزایش  شمار بازدید کنند گان  سایت شما کمک ویژه‌ ای میکند و باعث بالا رفتن تعداد بازدید کنند گان می شود.

در بازار رقابتی خدمات اینترنتی بیشتر کسب و کار ها سعی دارند خدمات خودشان را به فروش برسانند و می خواهند در جستوجو کلمات کلیدی دسته فعالیت های خودشان رتبه خوبی داشته باشند.
کاربران به موتور های جستوجو اعتماد دارند و می دانند در صفحه اولشان مرتبط ترین سایت را نسبت به کلمه کلیدی درخواستیشان نشان می دهند.برای همین اگر می خواهید پیشرفت کنید و کالا و خدمات خودتان را در معرض دید کاربران قرار دهید باید سئو خوبی داشته باشید.
سئو خوب باعث قدرت نمایی در مقابل رقیبان می شود و می توانید در طولانی مدت از آن ها جلوتر بروید و از آنها سبقت بگیرید.
 

انواع سئو

به طور کلی سئو به دو دسته تقسیم میشود:

 • SEO on Page  سئو داخلی سایت
 • SEO off Page سئو خارجی سایت
سئو داخلی سایت همان محتوایی است که در سایت تولید می کنید تا کاربران جذب سایت شوند و در راستای بهینه سازی آن تلاش می کنید.به طور کلی مجموعه اقداماتی هستند که باعث خلق محتواهای سایت ، کلمات کلیدی،تگ ها ، عناوین و توضیحات سایت شما می شوند و به مخاطبین سایت شما کمک می کند که سایت شما را به عنوان منبع خوبی بشناسند.
سئو خارجی سایت به کارهایی گفته می شود که میزان قدرت و اثربخشی سایت شما را در سایت های دیگر و هم موضوع شما تقویت کند و حتی تبلیغات شبکه اجتماعی جزو سئو خارجی سایت محسوب می شود که امروزه تاثیر زیادی در سئو سایت ها دارد.
سئو داخلی یا همان بهینه سازی داخلی سایت
سئو درون صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما که شامل متن، تصویر، پیوند و … می باشد. به زبان خیلی ساده شما هر چیزی  را که در سایت خود بار گذاری می کنید مربوط به seo   on page می با شود. این روش به طور کلی  پایه و اصول تمام فرایند های است که شما برای آن تلاش‌ می کنید تا آن را به بهترین شکل بهینه سازی (SEO)کنید. هر گونه تغییر را که شما در محتویات سایت خود ایجاد می نمایید در نتایج جستجو تاثیر به سزایی  خواهد داشت  بنابراین امر  خیلی مهم است که روش seo on page به درستی قبل از روش seo off page انجام شود.
به طور کلی، سئو داخلی خوب به مو تورهای جستجو کمک می کند تا آنچه که بازدیدکنندگان در صفحات سایت شما می بینند را درک کنند و ارزش محتوا را از دید آنها نیز بسنجند.

 

سئو خارجی یا سئو بیرونی

سئو خارجی شامل عواملی  از جمله بک لینک ها می باشد که موجب بهینه شدن وضعیت سئو و افزایش اعتبار سایت می شود. فعالیت در شبکه های اجتماعی و گرفتن لینک از وبلاگ ها و سایت های معتبر از جمله اهداف سئو خارجی محسوب می شود. روش بهینه سازی بیرونی شامل تمام چیزهایی است که می تواند در بدست آوردن رتبه بندی بالای سایت شما کمک کند.
 

انواع تکنیکهای سئو

اکثر متخصصان، تکنیکهای سئو را در سه گروه مختلف دستبندی کرده اند. این گروه ها عبارت اند از:

 1. سئوی کلاه سفید (White Hat)
 2. سئوی کلاه سیاه (Gray Hat)
 3. سئوی کلاه خاکستری(Black Hat)

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید مانند افرادی هستن که در کار خود بسیار مهارت دارند. منظور از سئو کلاه سفید روشهایی  است که بر اساس قوانین تعیین شده توسط مو تورهای جستجو انجام شده و باعث افزایش رتبه سایت به ‌طور طبیعی در صفحه نتایج گو گل می شوند. سئو کلاه سفید یکی از بهترین  روش های سئو می باشد، البته انتظار نداشته باشید که این روش سریع عمل کند در واقع این روش نیاز دارد که  شما مدت زمان مشخص به طور پیوسته و دائما روی سایت خود کار کنید، اما درآخر کار خواهید دید که ارزش وقت گذشتن را دارد و یک عمر خیال خود را راحت کردید ، گو گل به شما اعتماد میکند و به این راحتی جایگاه شما را به وب سایت دیگری نمیدهد.

 

سئو کلاه سیاه

در این روش  مجموعه‌ ای از دستورات  وجود دارد که به منظور فریب، بازی و دستکاری الگوریتم‌های موتور های جستجو با هدف بدست آوردن رتبه ‌بندی بالا در گو گل، بکار می رود. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که این‌ روش‌ غیر اخلاقی بوده و توسط هیچ موتور جستجویی تایید نمی شود و بکارگیری این روش‌ خطر خارج شدن از فهرست پایگاه داده را برای همیشه در بر دارد.

سئو کلاه سیاه روشی زود بازده در سئو است که نتیجه آنی به همراه دارد اما خالی از ریسک هم نیست. این روش برای کسانی مناسب است که تصمیم دارند از روش های زود بازده استفاده کنند تا سریع نتیجه بگیرند. در روش های سئو کلاه سیاه در حالت کلی سایت خیلی سریع به صفحات اول نتایج گو گل می رسد اما هر لحظه امکان جریمه گو گل وجود دارد. به این علت استفاده  از آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

سئو کلاه خاکستری

روش کلاه خاکستری تقریبا همانند روش کلاه سیاه می باشد ولی قابل تشخیص توسط گو گل نخواهد بود. این روش به سرعت رشد شما را افزایش می دهد. این روش به این صورت می باشد که شما می توانید تعداد زیادی صفحه جعلی در شبکه‌های اجتماعی مختلف (توئیتر، اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین، گو گل پلاس و ...) ایجاد کنید و از این صفحات به سایت خود لینک ارسال کنید. در نتیجه  گو گل نمی‌تواند فعلا تشخیص دهد که تمام این صفحات متعلق به خود شما می باشد، بنابراین میتوانید بازخورد خوبی از آن‌ بگیرید.

 

چگونه در سئو امتیاز بالایی کسب کنیم؟

بالا بردن رتبه سایت در گو گل  شاید در ابتدا کمی سخت و پیچیده به نظر برسد و فاکتورهای تاثیرگذار گو گل برای بالا بردن افزایش رتبه سایت، شما را در ابتدای کار بهینه سازی سایت  گیج کند. اما با رعایت نکات زیر و  البته  کمی مدت زمان، شما شاهد تاثیر شگفت انگیز افزایش رتبه سایت خود در گو گل خواهید شد.
 • اولین کار برای سئو انتخاب یک کلمه کلیدی اصلی می باشد.
 • درباره رقبایتان تحقیق کنید و نقاط ضعف و قوت شان را شناسایی کنید.
 • محتوایی تولید کنید که از نظر سئو بالاترین نمره به خود اختصاص دهد.
 • برای صفحه خود عنوان مناسبی انتخاب کنید و ازجمله بندی و عبارات کوتاه و در عین حال جذاب و خواندنی استفاده کنید
 • یکی از مهم ترین اقدامات شما که برای بالا بردن رتبه سایت در گو گل به آن احتیاج دارید، لذت مخاطبان سایت شما می باشد.
 • یکی از کلیدی ترین کار ها برای افزایش رتبه سئو سایت خود  سرعت بار گذاری سایت شما می باشد.
 • و نکات دیگری نیز وجود دارد که هرچه شما در بالا بردن  رتبه سئو سایت خود حرفه ای تر شوید آن ها را در بر میگیرید.
 

افزونه ی Yoast SEO چیست؟

اگر به دنبال نصب یک افزونه سئو همه کاره در ورد پرس هستید، بهترین پیشنهاد، Yoast SEOاست. بی شک افزونه Yoast SEO قدرتمند ترین  پلاگ ین در زمینه سئو سایت بین کاربران ورد پرس است. شما می توانید به راحتی با کمک افزونه Yoast SEOمحتوای صفحات خود را بهینه ‌سازی کنید. در واقع، افزونه Yoast SEO به شما کمک می کند تا تمام نکات سئو داخلی صفحات خود را  مورد بررسی قرار داده و درصورت نیاز آن را اصلاح کنید. Yoast SEO هم ‌اکنون بیشتر از ۵ میلیون نصب فعال را با امتیاز ۴٫۹ از ۵ به خود اختصاص داده است.

 

محتوا مهم ترین عامل در سئو

اگر محتوا های خوبی تولید کنید سئو سایت شما بهتر می شود.اگر وارد سایتی بشوید که هیچ محتوایی نداشته باشد طبیعتا خیلی در آن سایت نمی مانید و از آن خارج می شوید.محتوا اصل سئو سایت است و زمانی که سایت شما محتوای خوبی نداشته باشد سئو کردن آن بی معنی است.

محتوا رابطه مستقیمی با سئو دارد.سئو سایت اعتبار شما را در مقابل ربات های جستوجوگرها را نشان می دهد و برای جستوجوگر ها کاربران بسیار اهنیت دارند و می خواهند بهترین مطالب را برای کاربران خود نمایش دهند.
در کل اگر کاربران بیشتر در سایت شما بمانند و از سایت شما بیشتر استفاده کنند نرخ میزان ماندگاری کاربران سایت شما افزایش پیدا می کند و همین باعث افزایش رتبه سایت شما می شود.اگر محتوای جذاب برای کاربران خود تولید کنید و کاربران را مشتاق دیدن این مطالب کنید هم رتبه سایت افزایش پیدا می کند و همچنین جستوجوگر هایی مثل گوگل سایت شما را بیشتر حمایت می کنند.
اولویت اول برای تولید محتوای خودتون رو بذارید برای کاربران و بعد موتور های جستوجوگر، چون اگر محتوای شما برای کاربران جذاب باشد موتور های جستوجوگر محتوای سایت شما را به صفحه اول خود می برند تا کاربران را راضی نگه دارند.
اگر محتوای طولانی تولید کنید طبیعتا کامل تر و جامع تر است و معمولا برای موضوعات کلی که رشته و بخش های مختلفی دارد استفاده می شود و این مطالب برای گوگل معتبر تر به حساب می آید و در صفحات اول خود قرار می دهد.
اما همیشه محتوای طولانی بهتر نیست و باید معنا و مفهوم کلمات کلیدی را به طول کامل برساند و کابران را آگاه سازد.
سئو فرایندی تداوم دار است
سئو کاری نیست که سریع در آن نتیجه بگیرید.روند سئو در سایت باید طبیعی باشد تا موتور های جستوجوگر آن ها را اسپم تشخیص ندهند.سئو کردن سایتتون رو بعد از مدتی رها نکنید و باید مداوم کار سئومارکتینگ را انجام دهید تا جایگاه سایت شما حفظ شود.اگر سئو سایتتون رو با تداوم پیش ببرید می توانید از رقبای خودتون جلوتر بروید و صفحات سایتتون در نتایج اول گوگل برسانید.
سئو سایت زودبازده نیست و باید صبر کنید تا به نتیجه برسید.مثلا در تبلیغات گوگل هروقت پول بدهید می توانید سایت خودتان را در نتایج اول گوگل ببینید اما سئو اینطور نیست و شما را به جایگاه واقعی خودتان می رساند.تبلیغات گوگل می تواند کمک خوبی به تبلیغات و شناخته شدن سایت شما داشته باشد اما نمی تواند برای همیشه سئو سایت شما را بهتر کند.